Ti mit csináltok azzal a sok apróval, amit az eladó, a pénztáros, az automata visszaad nektek? Érdemes ilyenkor átnézni a fémpénzeket, mert kincsek lehetnek közöttük. Néhány forgalomban lévő érménk ugyanis többet ér, mint gondolnánk.
A képre kattintva az érme nagyban is megtekinthető a Forint Portálon
Az ötforintos 1992-es és 2009-es kiadása például kevésbé gyakori, akárcsak a 2004-es százforintos. Fontos, hogy a talált kincs kiváló állapotban legyen, ám a százasok általában ütöttek-kopottak a sok automatába dobálás miatt. Az új kétszázasok egyelőre nem különösebben izgalmasak gyűjtői szempontból.
A rendes érmék mellet azonban a jegybank kiadott néhány ún. forgalmi emlékérmét, amelyeknek a hátlapja eltér a szokásostól, és valamilyen évfordulóhoz kötődnek. Jó érzés rájuk találni, bár egyre nehezebb, mert az emberek, megőrzik őket. Vegyük sorra:
- 2002, százforintos: Kossuth születésének 200. évfordulója alkalmából. A hátlapon Kossuth Lajos profilja látható.
- 2003, húszforintos: Deák Ferenc születésének 200. évfordulója alkalmából.
- 2004, ötvenforintos: Az Európai Unióhoz való csatlakozás alkalmából, a hátlapon a magyar címerrel, alatta az Unió tizenkét csillagjával.
- 2005, ötvenforintos: "15 éves a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat" és egy rajzolt gyermekfigura.
- 2006, ötvenforintos: 125 éves a Magyar Vöröskereszt. Nem sikerült túl szépre, de ez is egyedi.
- 2006, ötvenforintos: Az 56-os forradalom 50. évfordulója alkalmából. A hátlapon a Parlament és a lyukas lobogó.
- 2007, ötvenforintos: A Római Szerződés aláírásának 50. évfordulója alkalmából.
- 2015, ötvenforintos: Nemzeti és történelmi emlékhelyek.
- 2016, ötvenforintos: Hetvenéves a forint.
- 2017, ötvenforintos: FINA Vizes Világbajnokság
Ezek a forgalmi emlékérmék nem érnek sokat, de kihívás lehet őket jó állapotban hiánytalanul összegyűjteni. Legkönnyebb a másféle 50-esekre rábukkanni, hiszen összesen 11 millió darab készült belőlük. Egy-egy ilyen jó állapotban megőrzött 50-est a duplájáért lehet eladni a gyűjtőknek.
Előfordulnak hibás érmék is a ma forgalomban lévő fémpénzek között. A százforintosnál például megtörténhet, hogy a belső kör réz bevonata felgyűrődött, és látszik alatta az eredeti fém.
A képre kattintva az érme nagyban is megtekinthető a Forint Portálon
Jellemző hiba az érméknél, hogy az előlap képe és a hátlap képe egymáshoz képest elfordult, vagy az, hogy az érmét félreverték. Ez az érme szélén észlelhető a legjobban. Az is előfordul, hogy az érméken anyagtöbblet (apró kidomborodások, anyagfölöslegek), vagy anyaghiány (apró bemélyedések) jelentkeznek.
A végére egy igazi csemegét hagytam. Az 1993-as ötvenforintosok között előfordul egy nagyon jellegzetes gyártási hiba: A fatuskóról hiányoznak az évgyűrűk, a madár szárnyainak a mintázata pedig lyukacsos, és nem "pikkelyszerű". Az évgyűrű nélküli ötvenforintos gyönyörű állapotban lévő példányai kb. 5000 forintért értékesíthetők.
A képre kattintva az érme nagyban is megtekinthető a Forint Portálon
Szóval van mi után kutatni a ma forgalomban lévő fémpénzek között.
És természetesen az összes fémpénzünkre igaz, hogy a 2012 utáni vereteken már a "Magyarország" felirat található, "Magyar Köztársaság" helyett, ráadásul ezek - újak lévén - még minden bizonnyal csillogni fognak. Érdemes ezeket is összegyűjteni.